Počet výsledků: 13

Otevřít filtraci

Pohybová aktivita je jiný název pro tělesnou aktivitu.

Energetický výdej při pohybové aktivitě neboli EEPA (zkratka pochází z anglického názvu energy expenditure of physical activity) je množství energie, která je spotřebovávána ve chvílích, kdy tělo není v klidovém stavu (například při chůzi, běhu, zvedání či nošení břemen nebo při sportu). K pohybové aktivitě využíváme sílu kosterních svalů. Mezi pohybovou aktivitu se počítá nejen plánovaný pohyb (trénink, sportovní aktivity apod.), ale i různé každodenní a volnočasové aktivity, jako jsou domácí práce, práce na zahradě, chůze apod. Viz také pohybová aktivita, celkový energetický výdej.

Zdraví prospěšná pohybová aktivita je jakákoli pohybová aktivita, která zlepšuje zdraví a při níž hrozí jen nízké riziko zranění. Příkladem jsou každodenní a volnočasové aktivity, jako jsou intenzivní domácí práce nebo práce na zahradě, rychlá chůze, chůze do schodů, aktivní mobilita i mnoho druhů sportů. Zvláštní postavení v rámci zdraví prospěšných pohybových aktivit zaujímá trénink. Viz také pohybová aktivita, podpora zdraví.

Doporučení pro pohybovou aktivitu mohou posloužit jako vodítko při volbě vhodné intenzity a rozsahu pohybové aktivity. Odpověď na otázku, jaké množství pohybové aktivity je ideální, aby byla co největším přínosem pro lidské zdraví, lze najít v různých doporučeních. Zdravého množství pohybu lze dosáhnout nejen cíleným tréninkem a sportováním, ale i různými pohybovými aktivitami v každodenním životě. Obrázek: Doporučení pro pohybovou aktivitu dospělých (18–65 let). Kromě toho existují i doporučení pro pohybovou aktivitu dětí předškolního věku (3–6 let), dětí a dospívajících (6–18 let), seniorů (nad 65 let), žen během těhotenství a po porodu, a dospělých s chronickými onemocněními. Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky (upraveno podle Rakouských doporučení pro pohybovou aktivitu). Viz také pohybová aktivita.

Farmakologická aktivita, resp. farmakologická neaktivita popisuje účinky léčiva, proléčiva, nebo teoreticky jakékoli látky, na živý organismus: farmakologicky aktivní = látka má účinky na organismus (případ všech léčiv), farmakologicky neaktivní = látka nemá účinky na organismus (případ proléčiv, která nejprve musí být v organismu přeměněna na léčiva). Viz také farmakologie, léčivo, proléčivo.

Fyzická aktivita je jiný název pro tělesnou aktivitu.

Úroveň tělesné aktivity neboli PAL (zkratka pochází z anglického názvu physical activity level) je číselné vyjádření denní tělesné aktivity u konkrétního člověka. PAL se používá k odhadu celkového energetického výdeje a souvisí mj. s bazálním energetickým výdejem. Úroveň tělesné aktivity (PAL) pro dospělého člověka – s výjimkou těhotných a kojících žen – je definována jako podíl celkového energetického výdeje za 24 hodin (TDEE) a bazálního energetického výdeje (BMR): PAL = TDEE / BMR Hodnoty PAL u lidí s různým životním stylem jsou uvedeny v tabulce níže. Někdy bývá úroveň tělesné aktivity vyjadřována pomocí týdenního množství cvičení zaměřeného na vytrvalost, například v minutách týdně. Podle toho člověk spadá do některé ze čtyř níže uvedených kategorií: Fyzicky neaktivní: Kromě aktivit nízké intenzity, které jsou nezbytné pro zvládání každodenních činností, fyzicky neaktivní lidé neprovádějí žádné cvičení střední nebo vyšší intenzity. Málo fyzicky aktivní: Aktivity střední a vyšší intenzity se u málo fyzicky aktivních lidí sice vyskytují, ale jejich celkové týdenní množství je nižší než doporučené. Fyzicky aktivní: Fyzicky aktivní lidé splňují doporučení pro týdenní množství fyzické aktivity v rozsahu 150 až 300 minut aktivity střední intenzity nebo 75 až 150 minut aktivity vyšší intenzity (případně odpovídající kombinaci aktivit střední a vyšší intenzity). Vysoce fyzicky aktivní: V tomto případě člověk provádí týdně více než 300 minut aktivity střední intenzity nebo 150 minut aktivity vyšší intenzity (případně odpovídající kombinaci aktivit střední a vyšší intenzity). Tabulka: Hodnota úrovně tělesné aktivity (PAL) u lidí s různým životním stylem PAL Intenzita tělesné aktivity v zaměstnání a ve volném čase 1,2–1,3 výlučně sedavý či lehavý způsob života 1,4–1,5 výlučně sedavé zaměstnání s minimem volnočasových aktivit 1,6–1,7 převážně sedavé zaměstnání spojené s občasným dodatečným výdejem energie na chůzi nebo stání, nízká nebo žádná volnočasová aktivita 1,8–1,9 zaměstnání, při němž člověk převážně stojí nebo chodí 2,0–2,4 fyzicky namáhavé zaměstnání nebo velmi aktivní trávení volného času Zdroj: Německá společnost pro výživu (DGE) Viz také tělesná aktivita, metabolický ekvivalent.

Tělesná aktivita, pohybová aktivita neboli fyzická aktivita je souhrnné označení pro sportovní, rekreační nebo pracovní činnosti, které vyžadují tělesnou zdatnost – tedy sílu, vytrvalost, rychlost, pružnost (flexibilitu), rozsah pohybu nebo obratnost. Viz také úroveň tělesné aktivity.

Aktivní pohybový aparát je součást pohybového aparátu, která slouží především k pohybu. Skládá se z kosterních svalů a s nimi spojených struktur (fascie, šlachy, šlachové pochvy a tíhové váčky). Viz také pohybový aparát, pasivní pohybový aparát.

Pasivní pohybový aparát je součást pohybového aparátu, která slouží především k udržení správného tvaru těla a jeho zpevnění. Skládá se z kosterního systému a souvisejících struktur (kosti, chrupavky, klouby, meziobratlové ploténky a vazy). Viz také pohybový aparát, aktivní pohybový aparát.

Zobrazeno 1 až 10 z 13

Počet výsledků